Dil Seçiniz
İletişim Bilgileri

Prof. Dr. Nurullah KEVSER/Afganistan

  • Anasayfa
  • Prof. Dr. Nurullah KEVSER/Afganistan
Prof. Dr. Nurullah KEVSER/Afganistan

Prof. Dr. Nurullah KEVSER/Afganistan

Prof. Dr. Nurullah KEVSER/Afganistan*

 

Hamd Alemlerin Rabbine, Salat ve Selam Resulümüz Muhammed'e aline ve ashabına olsun.

Kudüs meselesi sadece Arapların, Türklerin ya da Filistinlerin meselesi değildir. Bilakis o tüm Müslümanları ilgilendiren bir meseledir.

Bizim Selâhaddîn Eyyûbî'nin (Allah kendisinden razı olsun) stratejisini iyi tetkik etmemiz gerekir. Zira Kudüs meselesi sadece onun asrıyla, ya da bizim ve gelecek asırlarla sınırlı bir mesele değildir. Kudüs davası tüm zaman ve mekanları ilgilendiren kutsal bir davadır.

Bu organizasyonu gerçekleştiren HÜDA PAR'a ve diğer organizatörlere teşekkür etmekle birlikte şunu da ifade etmeliyim ki düzenlenen bu tür sempozyum vb. etkinliklerle beraber, daha somut adımlar atmamız gerekir.

Evet, bu tür organizasyonlar elbette ki önemlidir. Ancak bununla yetinilmesi yanlış olacaktır. Bununla beraber Kudüs'ün özgürlüğü için daha somut adımlar atılmalıdır. Hem nasıl ki Selâhaddîn Eyyûbî, Kudüs'ün ve Filistin'in özgürlüğü için özel stratejiler geliştirdiyse, bizim de bu meseleye özel stratejiler geliştirmemiz gerekmektedir.

Kısacası yapılan bu tür etkinlikler iyi olmakla beraber yetersiz kalıyor. Bununla birlikte daha somut adımlar atılmalıdır. Âlimler, profesörler ve burada konuşma yapan her kesimden insanlar olarak bu tür sempozyumlarla yetinmemeli ve Kudüs'ün özgürlüğü için daha somut adımlar atmalıyız.

Şunu da hatırlatayım ki Selâhaddîn Eyyûbî ve yanındakiler sadece tek bir yönden Kudüs'ün özgürlüğü için çalışmadılar, her yönden Kudüs'ü özgürleştirmek için uğraştılar. Bu anlamda somut adımlar atarak dualarla, ibadetlerle, ekonomik adımlarla, savaş taktikleriyle vb. birçok yönden bir bütün olarak meseleye yaklaştılar ve Kudüs'ü özgürleştirdiler.

Bu anlamda bizim de çok çalışmamız ve daha somut adımlar atarak, adım adım hedefimize doğru gitmemiz gerekmektedir.

Allah'ın selamı ve bereketi sizin üzerinize olsun. Allah'a emanet olun.

 

 

*Bu Yazı, Prof. Dr. Nurullah Kevser’in, 3 Ekim 2020 tarihli 2. Selâhaddîn-î Eyyûbî Sempozyumunda yaptığı konuşmadır.